SİTE: Ana Sayfa DDB Doğal Doğum Bilinci Çabuk Çabuk Kolay Doğumlar
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Çabuk Çabuk Kolay Doğumlar

   alt 

Benden mutlusu yok:))

Yıllardır doğumun doğallığı içinde yaşanması gerektiğini paylaşıp, öğretmeye... pardon... ne öğretmesi canım, zaten doğamız bunun bilincine ve bilgisine aslında sahip ama unutmuşuz, unutturulmuş bunlar... o nedenle cümlemi baştan kurayım:

Yıllardır doğumun doğallığı içinde yaşanması gerektiğini anne baba adaylarına hatırlatmaya çalışırken ve bildiklerimi paylaşır, onlara doğuma beraber sahip çıkmaları konusunda rehberlik yapmaya gayret ederken,  bunun karşılığında o kadar güzel doğumlar yaşamaya, yaşadıklarını görmeye ve duymaya başladım ki...

BENDEN MUTLUSU YOK...

Özellikle ilk doğum olmasına rağmen... Çiftler ve anne adayları bana geldiğinde doğumu toplumsal  önyargılar içinde korku ile karşılayarak gelmiş olmalarına rağmen... Doğumlar başladığı andan itibaren günümüzde özellikle ya sezaryen ya da oldukça uzun süreclerle yaşanmakta olmasına rağmen... Benim gruplarımda farkedilir bir yüzde ile anne baba adayları doğum için doktorlarını aradıklarında hep açılmaları ileri bir seviyeye gelmiş, kasılmaları artmış ve doğum yakın oluyor... "Acaba mı" diye doktorlarını aradıklarında, doktorları da "yok canım daha vardır bu kadar erken olmaz ama bir kontrol edelim" dediklerinde genellikle hikayemiz " ama sen doğurmak üzeresin , haydi bakalım" şeklinde sonuçlanır olmaya başladı:)))

BENDEN MUTLUSU YOK.....

Anne ve bebeğin sağlığı açısından patolojik  ve ciddi bir gereklilik yoksa, doğumlarımız genele oranla oldukça hızlı olmaya başladı. Bu konuda örneklerimizin sayısı artıyor:)) Doğum için ilk muayene ile doğumun gerçekleşmesi arası genelde maksimum 5-6 saat olmaya başladı Mesela son örneklerimiz Yelda'mız  ve Yeliz'imiz... Bunda 4 saat örneğimiz bile var. Sevgili Feyza'mız  ve Şennur'umuz mesela. Hepsi ilk doğum hem de. Bu örneklerimizin dahası da var elbette.

Elbette normal ve alışılmış sürelerde olan dğumlar da oluyor ama şunu gözlemliyorum ki doğumuna inanan, ve "baba adayıyla beraber doğuma hazırlananlar ve doğuma girenler "arasında doğumun kolaylaştığı çabuklaştığı çok kesin.

O halde ne yapıyoruz?

Hamileysek hemen bu eğitimlere eşimizle katılmanın ve farkındalığımızı arttırmanın ilk adımını atmaya karar veriyoruz. Karar verince gerisi geliyor inanın.

Tüm anne-baba adaylarını ve doğum yapmış tüm anne-babaları ve bebeklerimizin hepsini KOCAMAN KUCAKLAYARAK ÖPÜYORUM.

SEVGİLERİMLE

JALE ÖZEN

 

Jale Özen DDB

Yaşamda Çizgi Bırakabilmek mi, Yaşamın Bizdeki Çizgileri mi?

Yaşamda Çizgi Bırakabilmek mi, Yaşamın Bizdeki Çizgileri mi?Yaşam, anne karnında cenin olduktan sonra  değil,

anne bebek sahibi olmayı istediği anda başlıyor….

Yani bebeğin varolması istendiğinde veya

bebek varolmaya karar verdiğinde hayat

onun için  gereken enerj...

Devamını oku...

Çevrimiçi Kullanıcılar

Şu anda 28 ziyaretçi çevrimiçi

DDB

  AMACI NEDİR?


Doğal Doğum Bilincinin amacı, toplumu, özellikle de anne ve babaları doğumun doğal olmasının önemi ve tekniği hakkında  bilinçlendirmek, kalıplaşmış ve korkunun beslendiği kalıpları kırmaktır. Toplumları gerçek değerlerini kaybetmemiş bir toplum olarak güçlü kılmanın en önemli yolu, anne bebek arasındaki bağları ve  dolayısıyla da aile bağlarını kuvvetlendirmektir. Bu bağların en güçlü ve en derin olanı hamilelikte ve doğum sırasında anneyle bebek arasında kurulabilir. Sonrasında kazanılabilecek güçlü diğer bağlar da  ailesel ve toplumsal değerler ile ve sevgiyle saygıyla kazanılır.


DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...