SİTE: Ana Sayfa Ahmet Akkoca Doğumda Zamana Saygıya Dair
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Doğumda Zamana Saygıya Dair

   alt

Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:


 42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana saygı kavramını yeniden hatırlattı bize!

Sofi 41+6 hf iken doğum hala başlamadı diye doğum başlatma planlanmıştı. Ve 41+4 te konuşurken Sofi nin Annesi Clarisse Muge Ozden Kurbanoglu tanistigimiz günden bu yana ilk defa böyle umutsuz duymuştum sesini ve hemen ertesi gün buluştuk, bebekle bir kaç uygulama yaptık, birden beklemek istediğini farkedince doktoru ile görüştü ve tam 42 hf olana kadar beklemek istediğine eşi ile birlikte karar verdiler. Hal böyle olunca bizde bu kararlarına saygı duyduk. Aile bebeklerinin doğumu hakkında sorumluluk alıyordu. Anne iç gudulerine ve bebeğine guveniyordu. Ve 42 hafta dün bitiyordu. Eğer doğum baslamasaydi bugün biz baslatacaktik ve artık hazirdik her şeye. Zihin çalışmaları ardından 42 hf da Sofi gelmeye karar verdi annesinin kasılmalari gün içerisinde düzensiz bir şekilde geliyordu. Yine de doğumu hızlandırmak yerine kendi haline bıraktık ve gece 03:00 te telefonum caldiginda baba Kaan arıyordu. Kasılmalar 5 dk da bir gelmeye başlamıştı ve ne yapalım diye sordu. Yavaş yavaş hastaneye doğru yola çıkın dedim ve hastanede bulusmak üzere telefonu kapattık. Saat 04:00 te hastane de bulustugumuz da muayne ettiğimde açıklık 5 cm olmuştu bile ve hepimiz de bir bayram havası vardı smile ifade simgesi Müge kasılmalar geldikçe iç guduleriyle dans ediyor ve sürekli çok güzel çok güzel diye sözler söylüyordu.

"Hadi bebeğim ben hazırım sen de hazirsan gel" diyordu. Aralarda dinleniyordu ve hep el ele bir sekildeydik.

Bir elini eşi bir elini ben tutuyordum.

Odayı doğuma uygun hale getirdik ve süreç çok güzel ilerliyordu.

Annemiz sürekli sizi seviyorum diyordu bebeğini de sevgi cumleleriyle karsiliyordu. Bekledigimize degmisti ve hayali olan doğumu yaşıyordu. Bizde an ve an eşi ile birlikte sürekli destek haldeydik. Her şey çok yolundaydı ve kasılmalar iyice sıklastiginda Müge bebegine evet yapabiliriz annecim diyerek çağırıyordu. Kasılma aralarında sürekli gulumsuyordu hiç bir ağrı kesici kullanmadan resmen sarhoş gibiydi. Doğal hormonların verdiği sarhoşluk ve bebeğine yardimci oluyordu.

Saat 10:26 da Sofi annesinin kucagindaydi ve süresiz ten tene temas yaptılar. Hemen emzirdi.Baba hep yanımızda olmaya devam ediyordu. Göbeğini baba kesti, arkasından baba ile bebek ten tene temas yaptılar baba kızıyla muhabbet halindeyken annesi de ayağa kalkmış hazirlaniyordu.

Doğumhaneden her zaman ki gibi yürüyerek çıkıp bakim odasına bebeği tartmaya gittik. Koridor da yürüyerek çıkan anneyi gören herkes şaşkın ve mutlu bir şekilde tebrik ediyordu. Sofi 3690 gr ağırlığında 52 cm boyunda kocaman tatlı mı tatlı bir kızdı ve tum bakımları suresince hep anne babasının güven dolu sesleri eşliğinde tüm bakımları yapıldı. Giydirdikten sonra tekrar anne kucağında odaya geçtik smile ifade simgesi doğumu gibi tüm hayatı mutlu, güven ve sevgi dolu olsun Sofi nin aramıza hosgeldiii ve iyi ki dogduuu